Gondolatok a yin jógáról

Sokféle jógáról hallani manapság. Mikor meghallottam, hogy egy barátom yin jógázik, rögtön felkaptam a fejem. YIN JÓGA? Az meg milyen? Az ő írását szeretném most megosztani, hogy minél többen megismerhessük miről is van szó.

A jóga csodája már gyerekkoromban megérintett.  Alig  12 évesen akadt a kezembe Dely Károly jóga című könyve, és azon nyomban el is  kezdtem a gyakorlást teljesen  önállóan.  A testtartások  – ászanák –  mellett a légző gyakorlatokat és a teljes ellazulást, az ún. hullapózt is gyakoroltam, jól ráijesztve eleinte édesanyámra, aki nem sejtve, hogy jógázom, azt hitte, elájultam.

Akkoriban nem voltam elég kitartó, hamar abbahagytam,  de a jóga időről időre visszaköszönt, és a kisebb nagyobb kihagyások után mindig volt motivációm újra kezdeni. Akkor is, amikor még nem volt ekkora divat, mint napjainkban. Az érdeklődés középpontjába kerülve egyre több és több irányzat bontakozik ki, ezek közül én most a yin jógáról fogok  írni.

A Yin jógával  bő két éve ismerkedtem meg.  Először csak eljártam az órákra, aztán el is végeztem egy yin jóga oktatói tanfolyamot, mert annyira megragadott a módszer hatásossága , szellemisége, és az oktatóm személyisége. Utóbb megtudtam, hogy a yin irányzat, amely 2010 óta elérhető Magyarországon, a hatha jóga és a taoizmus ötvözetéből született.


A jóga nem egyszerűen sport, nem csak testmozgás. A  gyakorlás közben teljes szellemi összpontosítás szükséges:  figyelni kell a légzésre, a testtartásra, az összes porcikánkra, a tekintetünk irányára, folyamatosan benne kell lenni a pillanatban, az itt és mostban, ezáltal tekinthetjük a jógaórát egy 90 perces nyitott szemű meditációnak is. A yin elnevezés a yin-jang párosból származik. Mai világunkban ez az egyensúly fel van borulva, az életünk szinte minden területén a jang túlsúly dominál. A yin a lágyságot, a paszivitást, a befogadást, a megengedést,  a női minőséget jelöli, a jang mindennek az ellentéte.

Minden embernek van yin és jang oldala, megnyilvánulása, és  ideális esetben ezek   egyensúlyban vannak egymással.  Ez az egyensúly dinamikus, a külső körülmények változásainak megfelelően  egyszer  yin módon, egyszer jang  módon reagálunk, mint ahogy a tenger hullámzásában is egymást váltja a kiáradás, a jang jelleg, és a visszahúzódás, a yin. Az egész élet lüktetése is ennek a két ellentétnek az egymásba fordulásából, egymásba alakulásáról szól.

A yin jóga gyakorlása közben   a hangsúly az ászanákon és a légzésen van. A Jin jógában passzív pózokkal dolgozunk, amelyeket többnyire öt percig tartunk ki, azonban  ezeket a passzív pózokat nem erőből tartjuk ki, hanem arra törekszünk, hogy az összes létező izmunkat ellazítsuk, ezért fontos a testtudat, az izmainkról való tudatosság. Ha megnézünk egy csecsemőt, láthatjuk milyen puhák, rugalmasak az izmai, milyen szabadok az ízületei, milyen könnyedén a szájába tudja venni a lábujjait például. Az újszülött teste még nagyon friss, nincs leterhelve az érzelmi megrázkódtatások, a környezeti ráhatások, szennyezett levegő, mesterséges táplálékok, elektroszmog és társai következményeitől. Ahogy idősödünk, reagálunk a külső fizikai, pszichikai, mentális ingerekre, és ezek nyomot hagynak a testünkön is. Megmerevedik az izomzat, a kötőszövetek, kötötté válnak az ízületek, begubózunk, megmerevedünk, „bekeményítünk” és ez láthatóvá válik a testünkön. Szeretve tisztelt gimnáziumi osztályfőnököm mondása jut most az eszembe: „ Az ember 30 éves kora után felelős az arcáért” – én továbbfűzöm ezt a gondolatot, nem csak az arcáért, hanem az egész teste állapotáért.

A fel nem dolgozott érzelmek apránként lerakódnak az energiatestünkben, először a finom energiapályákon okoznak blokkokat, elakadásokat, és  ha tartósan fennállnak, nem oldódnak meg, testi szinten is megnyilvánulnak az előbb említett jelenségek formájában. Innen a következő lépcső a különböző betegségek megjelenése.

Az orvostudomány egyre több betegséget sorol a „pszichoszomatikus betegség” kategóriájába, vagyis kimondja, hogy a betegség oka a pszichében rejtőzik. Én minden betegséget ide sorolnék, sőt a „véletlen baleseteket” is. Ebbe most nem akarok belemenni, mivel a yin jóga áldásos hatásait szeretném csak ecsetelni.

Ha visszatekintünk a csecsemő testének állapotára, és arra, hogy az élet viszontagságai  milyen elváltozásokat okoznak a testen, nyilvánvaló az igény, hogy ezt a folyamatot megfordítsuk. És erre jó a yin jóga! Tapasztalatból tudom, hogy az izmokon, inakon, ízületeken dolgozva oldódni képesek azok a finom energetikai rendszerben lévő blokkok, amik a testi állapotot okozták. A kulcs a rendszeresség, a kitartás, az odaadás. Egy fitness stúdióban láttam ezt a megfogalmazást:

„A TEST A LÉLEK TEMPLOMA”

Maximálisan egyetértek vele. Erre a földi életünkre kaptuk ezt a testet. Felelősek vagyunk érte. A sorsunk a kezünkben van, a döntés a miénk. Ápolhatjuk, gondoskodhatunk róla, hogy utazásunk végéig a lehető legjobb állapotban tartsuk, vagy……

K.A. – 2017. február 13 – “Amikor leesik a tantusz”

Bármi kérdéshez, további gondolathoz, beszélgetéshez, rendelkezésre áll a honlap FÓRUM

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-( 
:unsure:  ;-) 
 

Kategóriák

Blog bejegyzések archívuma

error: Content is protected !!