Spirál túrák

2016. március 20.

Újra pálos túra következik

Már jó néhány Pálos kolostort meglátogattunk, most egy kevéssé ismert helyre vezet az utunk a Bükk szívébe. De mielőtt bevennénk magunkat a rengeteg erdőbe érdemes megállnunk Bélapátfalván, ahol a ciszterci rend temploma áll és mellette egy kolostor romja.

BelapatfalvaA Bélkő hegy lábánál látható kolostor és templom különlegesen szép környezetben, a Háromkút forrás mellett épült. Az 1232-ben keltezett alapító levél szerint az akkori egri püspök a környéken élő kunok, besenyők keresztény hitre térítésére rendelte el az építését. Felügyelő apátsága az általuBélapatfalva_Abbeynk is ismert Pilisszentkereszti apátság volt, melyet a cisztercieknek tulajdonítanak, de tudjuk, hogy a pálosok is szorosan kötődnek hozzá. Története során sok gazdája volt. Elnéptelenedése után először az 1700-as években állították helyre, majd a múlt század harmincas éveiben újra megkezdődtek az immár műemléki helyreállítás munkálatai, melyeket 1966-ra sikerült befejezni. Ma elmondhatjuk hogy ez a templom az egyetlen épen maradt román stílusú ciszterci apátsági templom Magyarországon. Történetének érdekessége, hogy az első helyreállítást egy a közelben élő remete kezdeményezte.

Túránk első állomására tehát Bélapátfalvára érkezünk. A templom 10 és 16 óra között van nyitva, a belépéshez díjat kell fizetni. A csoportos felnőtt jegy ami 400 Ft/fő.

A következő helyszínhez gBükkszentlélek3yönyörű erdei úton jutunk el. A bükkszentléleki pálos kolostorrom az egyik legeldugottabb pálos hely. A gyönyörű természeti környezetben lévő romok megmaradt falai elég rossz állapotban vannak.  Szentlélek és környéke a XIII. században Dédes határához tartoBükkszentlélek2zott. 1240-től remeték lakták, majd Ákos nembéli István nádor a pálosoknak adományozta, akik 1313-ban kezdtek hozzá a kolostor és a templom építéséhez. 1346-ban Poha Benedek pálos barát vezette a munkálatokat. 1526 után Dédes várával együtt Szapolyai birtoka volt, de Serédy Gáspár, I. Ferdinánd kapitánya szerzeteseit elűzte, épületeit fölégette. Azóta csak pusztul. Mégis van egy varázsa, ami teljesen más benyomást kelt, érezhetjük, hogy valódi, ma is “élő” pálos helyen vagyunk. A romok közelében egy nagy megmászható szikla van, ahonnan jó körül nézni. A tiszta, sűrű levegő valósággal átmossa a tüdőnket. Kívül és belül, testi és lelki szinten egyaránt töltődhetünk.

LillafuredHamoritóAz erdei levegő után jól fog esni egy könnyű vízparti séta a közeli Lillafüreden található Hámori tó partján. A tó a Garadna völgyében a Színva patak mésztufa gátjának duzzasztó hatására keletkezett. Először 1319-ben említik, egy pálos kolostorral kapcsolatos oklevélben Feltó-halastóként. A jelenlegi nagyságú tavat a 19. század elején hozták létre a Szinva és a Garadna patakok vizéből a kohászat állandó vízellátása érdekében. A tó másfél kilométer hosszú, a parti túra út könnyű sétával végig járható.

Tervezett program:

Az utazás ezúttal személyautókkal történik. Bélapátfalva körülbelül 2 órás autózás, onnan a szentléleki romhoz kevesebb, mint 1 óra alatt érkezünk meg. Mindkét helyszín az autótól néhány lépéssel könnyű terepen érhető el. A kolostor után kb. fél órányi autóúttal megyünk Lillafüredre. Rossz idő esetén alternatív program lehet a Szent István barlang meglátogatása. A barlanghoz belépődíjat kell fizetni, ami 1200 Ft/fő.

Indulás Budapestről a Hungária krt. 110. elől 8.00 órakor, várható vissza érkezés az esti órákban. Enni és innivalóval mindenki szüksége szerint készüljön, emellett meleg ruhát és plédet, vagy valamit amire le tudsz ülni érdemes hozni. A jelenlegi előrejelzés szerint 8-12 fokos nappali csúcshőmérséklet várható.

2015. december 20.

Fényhívogató séta a pilisszántói Boldogasszony templomhoz

December 20-án Pilisszántóra megyünk. Voltunk itt már sokszor, most azonban különleges túrát teszünk a közelgő Téli Napforduló alkalmából.Kápolna-2008.-téli-Nap-forduló

A nyári és téli napfordulókat és a tavaszi és őszi napéjegyenlőségeket sokan csillagászati eseményként tartják számon. Ebben az évben a tavaszi napéjegyenlőség március 20-án 22:46:17-kor, a nyári napforduló június 21-én 16:39:04-kor, az őszi napéjegyenlőség szeptember 23-án 08:22:30-kor volt. A téli napforduló általában december 21-re esik, néha 22-re. Idén a számítások szerint december 22-én 04:39:05-kor lesz.

A Téli Napforduló az emberiség legtöbb ősi kultúrájában a Fény születésének ünnepe. Az magyar ősök hagyományának kiemelkedő jelentőségű napja, melyet a Nap újjászületéseként és az új esztendő kezdeteként ünnepeltek. Ilyenkor a legnagyobb a sötétség a külső világban és legnagyobb a fényesség a belső világban. A természet téli álmát alussza, így az Embernek lehetősége nyílik elvégezni a legnagyobb belső munkát, megtisztítani magát mindentől, ami nem fényminőség.

A Boldogasszony Kápolnához vezető gyalogút a Csillagösvény, melyet a magyarság története legnagyobb alakjainak fából faragott emlékművei szegélyeznek. Sorjában Nimród, Attila, Árpád, Szent István, Szent László, Boldog Özséb, Hunyadi Mátyás szobrai mind egy-egy jeles csillagállás idején kerültek felavatásra jelképéül a fény befogadását megelőző átszellemülés, lelki megerősödés stációinak.

KÁPOLNA-312Ziribár téli napfordulóA Boldogasszony Kápolna 2006 decembere óta áll a domb oldalában. Építői úgy tájolták, hogy december 21-én a Ziribár hegy mögül felkelő Nap, az újjászülető Fény pontosan a Boldogasszony szobrára veti első sugarát. Megálmodója szerint nemcsak vallási jelkép, hanem menedék a zarándokok számára, ezért mindig nyitva áll.

A pilisszántói Boldogasszony szobor az első olyan szobor, melyet a Spirál inspirációjára horgonyoztunk. Ezt követte a Budaszentlőrinci várandós Mária szobra és a Gellért hegyi Szabadságszobor. Spirálos jelképeinkben az első a csillagokat, a második az élet virágát, a harmadik a kristályokat képviseli. A túrát fordított sorrendben a budapesti szobrokkal kezdjük, ahol rövid meditációk lesznek, és azt követően indulunk a Boldogasszony Kápolnába.

A kápolnánál töltött idő alatt már be is sötétedhet, lehet, hogy zseblámpáink fényénél tesszük meg az utat. Lassan, egymást támogatva megyünk lehetőséget teremtve a befelé figyelésre, amolyan csend meditációra.

esti túraA tervezett program:

  • Gyülekező a Hungária krt. 110. előtt
  • Indulás 11.00 órakor
  • Kezdésként felmegyünk a Szabadságszoborhoz, onnan
  • A budaszentlőrinci Mária szoborhoz, majd irány Pilisszántó
  • Séta a Boldogasszony kápolnához

Öltözzetek melegen és lehetőleg terepre alkalmas lábbeliben vágjatok neki a túrának. Termoszban forró tea is jól jöhet, és ZSEBLÁMPÁT hozzon magával, aki tud.

error: Content is protected !!