Találkozhatsz önmagaddal

A világunkban eluralkodott a jang jelleg. Ahogy bennünk, úgy rajtunk kívül, egyaránt. Egyre keményebbek vagyunk, nehezen születik meg bennünk az elfogadás, feltétel nélküli befogadás. A múltkor én is elolvastam a barátnőm írását a yin jógáról, és AZT látom, ő maga mennyire kiteljesedik általa, de engem nem győzött meg, maradtak kérdéseim: akkor hogy is van ez? Kérdezősködtem kicsit, hogyan lát dolgokat valaki, aki jógázik.

Nem irányíthatod mindig, ami kívül történik, de irányíthatod azt, ami benned zajlik.

Kérdés: Én magam nem jógázok, annak ellenére, hogy édesanyám jógát oktat, és sok barátom eléggé mélyen elmerült a jóga világában. Elfogadom, hogy ebben találták meg önmagukat, de valahogy senkinek sem sikerült eddig lázba hoznia. Egyedül a yin jóga elnevezésre kaptam fel a fejem, de továbbra sem értelek, ha annyira jó, miért végzel többfajta jógát is? Tudom, hogy Bikram jógára is jársz.

Letti: Alapvetően az összes irányzat szerintem egy tőről fakad, mégis más-mást adnak. Például a Hatha jóga a fizikai gyakorlás, míg a Rádzsa jóga a szellemi jóga. Több féle jóga típus van, én ezt a kettő fő ágat ismerem. A Hatha jóga egyik modern változata  a Bikram jóga, amit említettél, hot jógaként is ismeretes, mivel magas hőmérsékleten gyakorlunk. A lényege, hogy van egy 26 gyakorlatból álló kötött gyakorlatsor, amit 38-40C° fokos pára tartalmú zárt helyiségben csinálunk. A magas hőmérséklet elősegíti a méregtelenítést, és sokkal lazábbá teszi a testet, az inakat, izmokat.

A kötőszövetek rendszere úgy működik, hogy ha egyik helyen hatunk rá, végigvonul az egész testen. Normál hőmérsékleten a kötőszövet olyan, mint a gyertya, van egyfajta merevsége, de ha a gyertyát meggyújtják, megolvad, folyékonnyá, sokkal képlékenyebbé válik. Ugyanígy a kötőszövetek is nyújthatóbbá válnak a melegtől, hajlékonyabb lesz a test, könnyebben tudjuk a gyakorlatokat elvégezni.

A Hatha jógának számtalan változata van. Ilyen például az Anusara jóga, vagy a yin jóga is. Az ászanák ugyanazok, csak más módon végezzük őket. A yin jóga azt jelenti, hogy az ászanákat nem erőből tartjuk. Általában földön fekvő, ülő gyakorlatok vannak, nagyon kevés az álló pozíció. Az oktató állandóan instrukciókat ad, ezért kezdőknek mindenképpen ajánlott csoportba járni. Házi feladatot is szoktunk kapni, pl. reggeli 5 perces kis gyakorlat, hogy hogyan indítsuk a napunkat.

A Hatha jógában, vagy erős sportokban, inkább feszítenek, tartanak erőből. Ez a jang típusú megközelítés. A yin pedig a megengedő, beleolvadó (lsd. korábbi cikk). Amikor egy pózt kitartasz, akkor nem viszed tovább, hogy na még, még, még; hanem figyeled a testedet, és azon a határon kell dolgozni, ami a komfortzóna határa, ameddig a tested enged. Persze, ha nem mész el addig, ameddig a test engedi, akkor nem ér semmit. Ha viszont túl mész, árthat. Vagyis meg kell találni az egyensúlyt.

Kérdés: Még mindig az motoszkál bennem, ha a Bikram bevált neked, mi volt az, amitől mást is kipróbáltál?

Letti: Nagy László Zoltán (klikk elérhetőséghez) volt, aki azt mondta, hogy “menjél el a yin jógára, mert az nagyon jó”. Ha ő nincs, a Bikramra sem járnék. Ő vitt el először a Bikram jógára. Jelenleg az Ama Sole stúdióba járok jógázni, itt van Bikram is, Yin jóga is, gyerek jóga is, kismama jóga is.

Kérdés: Értem, azt mondta neked az jó lenne, de még mindig ott volt a pakliban, hogy valóban beválik-e. Mi fogott meg benne, ami miatt azóta is csinálod?

Letti: Minden egyes jóga óra után, már az első után is, úgy érzem magam, mint akit szétszereltek, és összeraktak újra. Minden egyes óra után! Nem minden típusú embernek ajánlanám, mert aki nagyon pörgős, aki nem tud befele fordulni, annak valószínűleg kínszenvedés lenne, hogy “Mikor telik már le az 5 perc? Jaj, még mindig tartani kell?” A jóga azt is tanítja, hogyan éljük az életünket. Aki jóga gyakorló, előbb-utóbb az életébe is átviszi az itt tanult dolgokat, és könnyebbé válik az élet, a problémamegoldás. A yin jógában pl. vannak kényelmetlen pózok, és a határon kell maradni, tartani kell 5 percig, és akkor azt mondja az oktatónk: “Keress valami olyat, ami kellemes benne, és fókuszálj arra”. Ez egy szellemi folyamat is, hogy mire figyeljek oda, mire koncentráljak, minek adjak erőt. Semmiképpen sem olyan, mint néha a sport, hogy megy a zene a fülemben, és gépiesen edzek. Itt valóban ott kell lenni a pillanatban, mindent kizárva. Ezért mondják, “csak te, és a matracod”, “ne foglalkozz azzal, melletted mit csinálnak, kinek mennyire sikerül a póz.” Az az ő dolga, neked meg az, hogy saját magadhoz képest hogyan tudsz fejlődni, változni.

Kérdés: Ha mondjuk lelki problémáim vannak, legyen akár egy erős érzelmi kötődés, ami beárnyékolja az életem, meggyötör, mert nehezen megy az elengedés, abban ez tud segíteni valamit?

Letti: Persze! Hiszen a gyakorlatsor kivesz  a hétköznapokból, a megszokottból. Abban a 90 percben – ugyanis ezek a jóga foglalkozások általában másfél órásak – csak te és a matracod létezel, megtanulsz minden mást kizárni és találkozhatsz önmagaddal. Ehhez nem kell spirituálisnak lenni, a gyakorlók többsége teljesen hétköznapi ember, hétköznapi életet él, nem meditál. Van aki azért csinálja, mert a jóga egyfajta kiegészítő sport is. Az erőgyakorlatok keményebbé teszik az izmokat, izomtömeget növelnek, de mindig mondják a jóga oktatók, hogy egy izomnak nem csak erősnek kell lennie, hanem rugalmasnak is. A yin gyakorlás rugalmasít.

A yin jóga indirekt módon hat. Kell hozzá a kitartás, a gyakorlás. Nem úgy van, hogy elmegyek egy órára, és az rögtön megold mindent. Aki rendszeresen jár, annak az élete szépen átalakul. Nekem nagyon sokat adott. De azt is látom, hogy oktató és oktató között is sok különbség van. Van, aki csak bejön és leadja az órát, ledarálja a szöveget, de ő maga nincs jelen.

Kérdés: Vannak-e korlátok, mikor nem javasolt, akár korhatár, fizikai állapot?

Letti: Én ilyet nem tudok. Mindenki a saját határáig kell, hogy eljusson. Persze, ha valakinek gerincsérve van, vagy ilyesmi, jeleznie kell az oktatónak, de létezik pl. gerinc jóga is :yes: Ha komolyabb problémánk van, mindenképpen javasolt az orvosi, edzői konzultáció, hogy ki, mit, hogyan csinálhat.

Kérdés: Akkor még annyit kérdeznék, milyen elérhetőséget javasolsz, ha valaki kedvet kapott?

Letti: Ahogy korábban mondtam, én az Ama Sole stúdióba járok (klikk elérhetőséghez). Bár elvégeztem a yin jóga oktató képzést, egyelőre nincs  helyem, ahol csinálhatnám. Javaslom még a Jakab Adriennel készült interjút, aki jóga oktató, és ő vezeti ezt a stúdiót. Nagyon jókat mond a yin jógáról is, meg a gyerek jógáról is. (klikk elérhetőséghez)

Nagyon köszönöm a válaszokat! Biztos vagyok benne, hogy sok más vélemény, meglátás, tapasztalat, értelmezés is van, mi csak beszélgettünk kicsit, saját tapasztalatok, meglátások alapján. Bárki megoszthatja saját meglátását, véleményét, szaktudását, tapasztalatait a honlap Fórumonon vagy hozzászólásként.

Minden hozzászólás segíthet valakit megerősíteni meglátásaiban, vagy másként látni. Szép napot mindenkinek!

One thought on “Találkozhatsz önmagaddal

  1. zsóka

    Három éve kapcsolódhattam be a jóga foglalkozásokba, azóta több minden megváltozott bennem, körülöttem jó irányban.Valóban csak a saját határomig haladok el és egy kicsit tovább.Nálunk a gyakorlatok testet-lelket melengető hangulatban , szinte családias légkörben zajlanak, ilyen csodálatos ember az oktatónk. Kórtól, nemtől függetlenül mindenkinek hasznos fejlesztő tevékenység lehet.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-( 
:unsure:  ;-) 
 

Kategóriák

Blog bejegyzések archívuma

error: Content is protected !!