Milyen személyiség vagy?

LowenMikor rátaláltam Lowen személyiség típusaira, elcsodálkoztam. Ezek meg milyen elnevezések? Néztem a testalkatokat, rákerestem ismerősökre, és összevetettem a jellemvonásaikat a jellemzésekkel, és sok stimmelt. Természetesen nyomban kikerestem magamat is, és ekkor kezdtek el igazán érdekelni a csakrák. Úgy gondolom, vannak részek, amiken érdemes elgondolkodni és változtatni. Vegyük sorra, mit is jelölnek az ábrák. (A táblázatban a C betű csakrát jelöl. Jelzi mely csakra működik helytelenül. Összekapcsolva korábbi írásommal, a csakra pszichológiával, – lsd. itt – kiderül, hogy valószínűleg mikor ért minket jelentősebb testi, vagy lelki trauma, ami hatással lett személyiségünkre.)

1. Skizoid/Kreatív

Erre a típusra az irodalom úgy is utal, mint “nem akart gyermek” vagy az “álmodozó”. Gyerekkorában (magzati kortól 1 éves korig) megélte, hogy nem akarták, elutasították, valamiféle ellenséges reakcióval találkozott, amitől veszélyben érezte magát, nem érzett biztonságot. A magzati állapotra nagy hatással van az állapotos anyuka miként élte meg a terhességet, hogyan viszonyultak iránta a terhesség következtében. Sok esetben az anya (bármilyen okból kifolyólag) nem állt az újszülött rendelkezésére, hogy biztonságban érezhesse magát. Az is előfordulhatott, hogy maga a születés okozott traumát az újszülöttnek.

Lowen szerint ez a típus felnőttként sokszor tudat alatt ellenségesen reagál másokra. Általában ez a típus belemenekül a spiritualitásba, vagy valamiben tehetségével tökéletesíti magát. Többnyire intuitív, de bizalmatlan. Lowen azért nevezi ezt a típust skizoidnak, mert ez a típus megosztódik az elme és a test között az 1.csakra blokkoltsága miatt. Az ilyen típusú emberek kiemelkedően kreatívak és intelligensek, és a felső csakráik túlfejlettek, emiatt rendelkezhetnek pszichés képességekkel.

Testükre jellemző a feszes izomzat, ami gyerekkori fájdalmat, traumát hordoz magában, mozdulataikat merevség jellemezheti. Sokszor tűnnek érzéketlennek, így védik magukat újabb elutasítástól. Végtagjaik többnyire vékonyak, nem kidolgozottak. A test nem tűnik szimmetrikusnak.

2. Orális/Szeretetéhes

Ez a típus valamitől megfosztva érezte magát a táplálás (6 hónap-2.5 év) szakaszában, mikor a függőség-függetlenség kialakult, így a 2. és 4. csakrái túlműködnek. A 2.csakra miatt erősen érzelmesek, érzelemre vágynak, vágynak arra, hogy legyen kit szeretniük. Újszülöttként lehettek gondok a szoptatással, előfordulhatott, hogy nem kaptak elég fizikai érintést, főleg az anya szerepe fontos ennek a típusnak az esetében.

Ez a típus vékony testalkatú, gyakran alultáplált, gyengének tűnik, cingár végtagjai vannak, képviselői olyan érzést adnak, mintha még mindig azt keresnék, kire számíthatnak, ki gondoskodik róluk, holott klasszikus példái annak, hogy mindenáron gondoskodni akarnak másról, így kerülnek másoktól függőségbe. Odaadásuk sokszor fordul át panaszkodásba, hogy őket csak kihasználják, de gyorsan megbocsátanak, mert attól félnek, hogy elhagyják őket. Ha mégis megkapják amit akarnak, bűntudatuk van, hogy meg sem érdemelték. Gyakran kerülnek függőségbe, mivel a belső hiányokat külső dolgokkal próbálják kompenzálni. Így lehetnek alkohol függők, dohányosok, drogfüggők, ételfüggők, de akár kapcsolatfüggők is stb..

Előfordul, hogy amikor már nagyon kihasználva érzik magukat, pszichoszomatikus betegségeket produlkálnak, hogy így hívják fel magukra a figyelmet. Attól is megbetegedhetnek, depressziósak lehetnek vagy épp kiéghetnek, hogy túlzottan ki akarnak másokat szolgálni és eltorzul a feltétel nélküli adás mártír szereppé.

3. Mazohista/Eltűrő

Erre a típusra a 3.csakra blokkoltsága jellemző, így az akaraterejük is blokkolt. Úgy érzik önállóságukban ki lettek fosztva, így hajlamosak a mazohizmusra, konfliktusok esetén mindent bent tartanak, a blokkolt energiájukat maguk felé irányítják. Erősek és lojálisak, jól bírják, tűrik a nehézségeket.

Gyermekkorban nehézségek merülhettek fel a leváláskor, hogy kialakulhasson saját egyéniségük. Előfordulhatott, hogy a szülő erősen irányította, kontrollálta, túlzottan beleavatkozott az értékrendjük kialakításába, pedig arra születtünk, hogy szabadon kifejlődjön az egyéniségünk, a saját határaink. Szükségünk van arra, hogy szabadnak érezhessük magunkat mások elfogadása által. Valószínűleg gyerekkorban feladták, hogy ellenálljanak és átfordultak belső elfojtásokba. Ilyen esetekben megszűnik az önbizalom, szabadakarat, önállóság. Ez a típus felvesz egy szerepet, hogy mindig vidám, bármi történik, elégedett.

A folytonos bizalmatlanság miatt nehezen “gyógyul” ez a típus. Kognitív és elmebeli képességeit illetően lassabb, mint az átlag, és nehezebben vizualizál. Szenvedhetnek attól, hogy kevésbé jók, mint a többiek, lassabban fejlődnek, és ezt képesek fokozni egészen a depresszióig. Gyakran dolgoznak “segítőként” egy erős jellemű személy mellett, aki ugyanúgy irányíthatja őket, mint annó a szülő. Többnyire nem képesek a spontaneitásra, de nagyon jól tűrik a fájdalmat és szenvedést. Nagy erejük van, de gyakran lemerülnek, mert el vannak akadva energiájukban.

Testalkatukra vaskos izomzat a jellemző és krónikusan visszatartják ami nem elfogadható. Törzsük tömzsi, az izomzatuk nem rugalmas, arra épül ki, hogy tartsák a feszültséget. Gyakran lapos a fenekük, ami megalázkodást mutat. Sok bennük az elfojtott érzelem és inkább a “fejükben élnek.”

4. Merev/Megvalósító

Ez a típus “szívében sérült”, a 4.csakrája alulműködik. Nem kapott elegendő elismerést, ezért hajlamos arra, hogy teljesítmény mániás legyen, szinte megszállottságig. Nagyon hatékonyak működésükben, de félnek párkapcsolattól, elkötelezettségtől, intim érzésektől.

Folyton tökéletességre vágynak, de a tökéletesség hamis illúzió. A merev típus elutasítja önmagát, az emberiséget, mindent és helyette mindenhez valami idealizált verziót keres, aminek tökéletesnek kell lennie. Olyan emberekre jellemző ez, akik 3-7 éves koruk között Ödipuszi komplexusban szenvedtek, vagy korai serdülő korban a gyermek nemével ellentétes nemű szülő, vagy akár az azonos nemű szülő, folyton elutasította. A gyermek szinte beleszeret a szülőbe, annyira vágyik rá, hogy akár szexuális vágyat is megélhet, szívét megnyitja és sérülékennyé válik. Ha ilyenkor elutasítást, büntetést él meg, akkor bezár.

Általában már a szülő, aki “megsebez” is tökéletességre vágyik, zárt szívű, fejében lévő gondolatoknak él, nem az érzelmeknek, és fenyegetve érzi magát, ha valaki érzelmekkel közeledik felé. Így ha a gyermek szeretné, hogy szeresse, kritizálni fogja, elutasítja, megbünteti.

Ha a gyereknél gyerekkori szexuális vágyakat vesz észre a szülő, meglehet szégyenkezni kezd, megharagszik rá, felhasználhatja haragját a másik szülő felé, előfordulhat versengés ki kit szeret, kényeztet. A gyerekben annyi marad meg, hogy nem tudja megfelelően kezelni a szexualitást, a nyílt érzelmeket. A gyermek teljes önkontrolt alakít ki, hogy “tökéletes lehessen”, és bármi áron elérhesse, amivel kivívja mások elismerését.

Mivel elutasítja az érzelmeket, belemenekül gondolatokba a megszállottságig, rituálék és merev viselkedés formák felé fordulhat. Úgy tűnik hogy harmóniát, rendet sugároz a világ felé. Alkata atléta, szimmetrikus. Külsejük gyakran kifejezetten megnyerő, ha férfiről van szó, akkor sármos, mellkasa, háta feszes. Nőknél is a kellemes külső a jellemző, sportos, de csinos testalkat. Gyakran vannak problémái torokkal, a kommunikációs csatornával, mivel tudat alatt folyton attól tart, hogy kritizálni fogják, helytelenítik, elutasítják. Ennek a típusnak felborulva működik az 5.csakrája. Folyton elemez, “mi lenne ha” körben forog, és retteg attól, hogy szürke, nincs kiemelve. Szeretné megváltani a világot, de legtöbbször csak depresszióba süllyed a folytonos belső kritikától, mivel inkább veszi észre a kudarcot, mint a sikert. Képtelen belső boldogságra. Leköti a fekete-fehér gondolkodásmód, a szabályok, keretek.

5. Hisztérikus

Kevert típus. Van benne a Merev típusból, sérülései hasonlóak, de ez a típus az elfojtott érzelmeit hisztérikusan ráönti másokra, emiatt színpadiasnak tarthatják.

6. Pszichopata/ vezető

Ez a típus a 3.csakra túlműködéséhez köthető. Többnyire hatalom orientált, emiatt nevezik Kihívó-Védekező típusnak is, mivel aki visszafogott, azt védelmezi, aki erős, azt provokálja, vagy kihívásoknak teszi ki. Testtartásának köszönhetően az energia felfelé áramlik, főleg a nyak és vállak területére, mely erősíti az 5.csakrát, a kommunikáció csakrát.

Alapvető szükségletünk az önbecsülés. Ennek a típusnak alapvető problémája az önbecsülés hiánya. Mint a Merev típus, ez a típus is hamis énképet kreál magának, így próbálja elkerülni az elutasítást. Az elutasítottság érzete valószínűleg valamelyik szülőtől ered, aki szisztematikusan elnyomja a gyermeket. A gyerekben nem tud kialakulni az önkifejezés, mivel “sohasem elég”, vagy sohasem” túl sok” a szülő számára. A szülőben káosz és instabilitás működik, elutasítja a gyermek természetét és egy általa idealizált verzióba igyekszik belepasszírozni, a gyerek pedig többnyire elbukik a megfelelésben.

Mivel a gyermeknek szüksége van arra, hogy szeressék, feladja önmagát, és elkezdi élni a hamis énképet, amit a szülő erőszakolt rá, hogy a gyermeken keresztül élhesse ki, amit saját magának nem sikerült. A hamis, felvett énkép mellett felnőttkorra is megmarad az önbecsülés hiánya, a kételyek önmagában, és kialakul mellé a kritikára, kudarcra, elismerés hiányára való érzékenység. Mivel nincs önbecsülés, kialakul a tökéletességre való törekvés, eredményre való orientáltság, belül azonban káosz van, önmagát képtelen elfogadni, nem tud egy helyben megmaradni. A pszichológiai “pszichopata” kifejezés a benne uralkodó érzelmi káoszra utal, ami bármikor kitörhet belőle.

Ez a típus eleinte csábító, de később át akarja venni az irányítást, ő akar “vezetni”. Gyakran képes másokat manipulálni, csak hogy megkaphassa, amit akar. A nő gyakran tagadja meg nőiességét és ölt fel egy hamis férfias képet.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-( 
:unsure:  ;-) 
 

Kategóriák

Blog bejegyzések archívuma

error: Content is protected !!